بک لینک چیست؟

در صورتیکه سئو سایت برایتان اهمیت دارد باید گفت که بک لینک یکی از پرکاربردترین عبارات در دنیای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو است. بک لینک ها در اصل لینک‌های ورودی به وبسایت شما از سایر وبسایت‌ها می‌باشند.  برای مثال زمانی که شما در بین مطالب سایت خود به سایت دیگری لینک می‌دهید، سایت مقصد از سایت شما یک بک لینک دریافت نموده است.

بک لینک یکی از موارد مهم در سئو است که نباید نادیده گرفته شود، زیرا زمانی که سایت شما بک لینک های به تعداد مناسب و معتبر دریافت کند و در کنار آن محتوای باکیفیت و غنی داشته باشید، توان افزایش رتبه در صفحه نتایج جستجو گوگل خواهید داشت. برخی از موتورهای جستجو مثل گوگل یکی از فاکتورهایی را که در جایگاه وب سایت در صفحه نتایج موثر می دانند تعداد بک لینک ها است. البته این بدان معنا نیست که هر چقدر تعداد بک لینک های یک سایت بیشتر باشد، جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود.

در اینجا واژه نامه ای از اصطلاحات مربوط به بک لینک ها وجود دارد که باید بدانید:

لینک جوس ­(Link Juice)

 هنگامی که یک صفحه وب به هر مقاله یا صفحه اصلی وب سایت شما لینک دارد، “Link Juice” یا همان ارزشرا منتقل می کند. این Link Juice به رتبه بندی مقاله کمک می کند و همچنین باعث افزایش قدرت دامنه می شود. به عنوان یک وبلاگ نویس ، می توانید با استفاده از یک برچسب نوفالو ، از انتقال Link Juice به سایت مقصد جلوگیری کنید.

لینک های نوفالو (No-Follow Link)

 هنگامی که یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می دهد، اما لینک دارای برچسب نوفالو  است، آن لینک هیچ ارزشی را به سایت دیگر منتقل نمی کند. به صورت کلی، یک مدیر وب سایت هنگام لینک به یک سایت غیرقابل اعتماد از تگ no-follow استفاده می کند.

لینک های دوفالو (Do-Follow Link)

این لینک ها دارای بالاترین ارزش هستند. به صورت پیش فرض، تمام لینک هایی که به یک نوشته وبلاگ اضافه می کنید، لینک هایی هستند که توسط ربات های موتورهای جستجو دنبال می شوند و ارزش منتقل میکنند.

لینک های کم کیفیت (Low-Quality Links)

اینها لینک های کم کیفیت هستند که معمولا از سایتهای اسپم یا حتی سایتهای مستهجن ایجاد می شوند. چنین لینک هایی می توانند برای سایت شما بسیار مضر باشند، به همین خاطر باید هنگام خرید بک لینک مراقب باشید.

دامنه های ریشه لینک دهنده (Linking Root Domains) 

این به تعداد بک لینک هایی که از یک دامنه منحصر به فرد وارد وب سایت شما می شوند، اشاره دارد. حتی اگر یک وب سایت ده بار به وب سایت شما لینک داده باشد، آن فقط به عنوان یک دامنه در نظر گرفته می شود.

انکر تکست (Anchor Text) 

متنی که برای لینک ها استفاده می شود،  Anchor Text نام دارد. شما با این روش می توانید کلمات کلیدی خاص سایت خود را بسیار عالی رتبه بندی کنید.

لینک های داخلی (Internal Links) 

لینک هایی که از یک صفحه به صفحه دیگر در همان دامنه داده میشوند، لینک های داخلی نام دارند.