برای جستجو کلید اینتر را فشار دهید.

تفاوت لینک فالو و نو فالو

لینک های فالو (DoFollow) و نوفالو (NoFollow) یکی از مهمترین مباحث سئو سایت هستند و قصد داریم در این مقاله به تفاوت میان این دو بپردازیم و هر یک را به طور کامل مورد بررسی قرار بدیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آکادمی لینک ساز

همان گونه که می دانید سئو (SEO مخفف Search Engine Optimization) و یا همان بهینه سازی وب سایت از دو بخش کلی با نام های سئو خارجی(Off-Page SEO) و سئو داخلی(On-Page SEO) تشکیل شده است. همان گونه که از نام این دو بخش پیدا است، سئو داخلی به مجموعه فعالیت هایی که در داخل سایت برای بهینه سازی وب سایت انجام می شود گفته شده و در مقابل سئو خارجی به مجموعه مواردی که در خارج سایت صورت می پذیرد اطلاق می گردد.

به عنوان مثال، اصلاح ساختار لینک های داخلی ها و URL ها در داخل سایت، در محدوده سئو داخلی به حساب می آید. این در حالی است که در مقابل، خرید بک لینک برای وب سایت شما، در قلمرو سئو خارجی محسوب می گردد. توجه به این نکته بسیار ضروری است که برای انجام خدمات سئو برای یک وب سایت به بهترین نحو ممکن، لازم است که به هر دو مورد به صورت تمام توجهی ویژه صورت پذیرد. اما در این میان نکته ی بسیار مهم، این جاست که هیچ کدام از این دو بخش به تنهایی موثر واقع نخواهد شد.

بک لینک چیست ؟

تعریف بک لینک: به طور کلی هر لینکی که از یک سایت به یک سایت دیگر داده می شود ، بک لینک نام دارد. مثال رایج در مورد بک لینک ها این است که در واقع، اگر سئو را به یک صفحه شطرنج تشبیه کنیم، بک لینک ها همانند مهره ها خواهند بود. در حدی که بسیاری از سئوکاران حرفه ای بر این باور هستند که سئو بدون بک لینک هیچ است!

نکته: همان گونه که در تعریف بالا گفتیم بک لینک، باید از یک سایت به سایتی دیگر منتهی شود. یعنی لینک های داخلی یک سایت، بک لینک به حساب نیامده و به آن ها لینک داخلی یا internal links گفته می شود که البته این لینک ها نیز برای سئو سایت بسیار مفید هستند.

یادتان نرود که بک لینک ، مهم ترین جزء سئو است . در حقیقت باید بگوییم که اثر بک لینک آن قدر زیاد است که حتی کسانی که آشنایی زیادی با سئو ندارند ، در برخی موارد نادر تنها با خرید بک لینک از سایت های معتبر توانسته اند که جایگاه سایت را در نتایج گوگل ارتقا بخشند. با این حال ، اگر شما می خواهید سئو را به صورت حرفه ای و کامل انجام دهید ، می بایست از موارد دیگر ، مثل محتوای خوب و سئو داخلی سایت نیز غافل نشوید. شکل زیر به صورت شماتیک ، سهم بک لینک ها را در سئو نشان می دهد:

با توجه به این که اثر بک لینک ها بسیار زیاد است ، از بدو تولد بک لینک ها ، گوگل با آن ها به مشکل خورد. چرا که بسیاری بک لینک ها را خرید و فروش می کردند و بسیاری دیگر نیز برای دستکاری نتایج گوگل ، از آن با تکنیک های خاصی سوء استفاده می کردند. این ها همه و همه سبب شد تا گوگل الگوریتم خود را به مرور زمان تغییر دهد و تا حدی از اثر بک لینک ها بکاهد. با این حال هنوز هم بک لینک ، تاثیر فوق العاده ای در سئو و بهینه سازی سایت دارد.

انواع بک لینک های اصلی

در ابتدا ، لینک ها یا همان بک لینک ها همه تنها از یک نوع بودند ، اما به مرور پیچیده و پیچیده تر شدند و به مرور زمان واقعا حالت بسیار پیچیده ای به خود گرفتند . با این حال می توان گفت که در حال حاضر ، به صورت کلی بک لینک ها دو نوع دارند که این دو نوع ، انواع اصلی بک لینک محسوب می گردند. این انواع عبارتند از :

  • بک لینک فالو
  • بک لینک نوفالو

تاثیر لینک های فالو بیش تر است یا نوفالو ؟

تقریبا هر سئوکاری با اندکی سابقه می داند که تاثیر بک لینک فالو ، بسیار بسیار بیش تر از بک لینک نوفالو است . البته مقالات زیادی درباره تاثیر بک لینک های نوفالو نوشته شده است. در برخی مقالات سئو گفته شده است که عده بسیاری توانسته اند ، با همین بک لینک های نوفالو سایت را حتی به صفحه اول گوگل بیاورند. اما متاسفانه اخیرا ، گوگل از تاثیر و قدرت آن ها کاسته است. چرا که این بک لینک ها نسبت به لینک های فالو راحت تر به دست می آیند و به همین نسبت هم ارزش آن ها نسبت به لینک های فالو کمتر است.

کد HTML لینک نوفالو چگونه است؟

همان گونه که گفتیم ، بک لینک دو نوع دارد : فالو و نوفالو ، بک لینک فالو همان گونه بک لینک عمومی است که در همه سایت ها ایجاد می کنیم.

همچنین، برای ایجاد بک لینک نوفالو ، باید در کد اچ تی ام ال (HTML) عبارت rel=nofollow را قرار دهیم . اما در سایت های خرید و فروش بک لینک چیزی می بینیم که ممکن است برای بسیاری ، عجیب به نظر برسد. آن هم بک لینک Dofollow است . در واقع در این نوع بک لینک ها ، شما عبارت rel=dofollow را در کد اچ تی ام ال خواهید دید.

کلا dofollow به معنای این است که : “دنبال کن” یعنی در این عبارت ، شخص به گوگل تاکید می کند که لینک سایت را بسیار قبول دارد و به گوگل می گوید که آن را دنبال کند.

کد html لینک فالو به صورت زیر است:

<a rel="dofollow" href="https://linksaz.net"/>لینک ساز</a>
یا
<a href="https://webkima.com/">لینک ساز</a>

کد html لینک نوفالو به صورت زیر است:

1
<a rel="nofollow" href="https://linksaz.net/">لینک ساز</a>

چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟

برای اینکه بتوانید به سادگی فالو یا نوفالو بودن لینک ها را تشخیص دهید کافیست که بر روی لینک مورد نظر راست کلیک کرده و بر روی گزینه inspect کلیک کنید. سپس کلید های ترکیبی ( Cntrl+Shift+C ) را از روی کیبورد فشار دهید، حال اشاره گر موس را روی لینک مورد نظر قرار دهید. سپس از قسمت Elements و از داخل کدهای html ببینید که به لینک مورد نظر rel=nofollow اضافه شده است یا خیر .

چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟
چگونه تشخیص دهیم که یک لینک فالو است یا نوفالو ؟
  • اگر rel=nofollow روی لینک مورد نظر وجود داشت، لینک نوفالو است.
  • اگر rel=dofollow روی لینک مورد نظر وجو داشت، لینک فالو است.
  • اگر اتریبیوت rel روی لینک مورد نظر اصلا وجود نداشت بازهم لینک فالو است.

لینک فالو بگیریم یا لینک نوفالو ؟

باید توجه داشته باشید که هرچند لینک های فالو از نظر گوگل ارزش بیشتری دارند ولی خب شما به عنوان مدیر یک سایت باید از هر دو مدل لینک فالو و نوفالو استفاده کنید. یعنی اگر تمامی لینک های سایت تان فالو باشد به هیچ وجه خوب نیست چون نشان از غیر طبیعی بودن لینک های سایت دارد. به صورت کلی باید بین لینک های فالو و نوفالو تعادل برقرار کرد.

و در پایان خاطر نشان میکنم شما میتوانید در سامانه لینک ساز بسته به نیازتان میتوانید اقدام به خرید لینک فالو و یا نوفالو کنید.